Datum: 01.07.2025
Naučnici iz Kine i Hongkonga saopštili su da su razvili sićušne robote koji bi mogli pomoći u uklanjanju ozbiljnih bakterijskih infekcija duboko u sinusima – bez potrebe za operacijom ili upotrebom lekova.
U studiji objavljenoj u časopisu Science Robotics objašnjava se da su ovi mikroroboti manji od debljine jedne ljudske vlasi i da se mogu kontrolisati pomoću magneta i svetla. Njihovo delovanje zasniva se na razgradnji tvrdokornih bakterijskih slojeva i proizvodnji supstanci koje uništavaju bakterije.
Infekcija sinusa, poznata i kao sinusitis ili rinosinusitis, predstavlja upalu šupljina ispunjenih vazduhom u kostima oko nosa i očiju. Kada tkiva u tim prostorima nateknu ili se inficiraju, to može izazvati simptome poput zapušenog ili curenja iz nosa, bola i pritiska u predelu lica, glavobolje, a ponekad i smanjenog čula mirisa ili ukusa.
U testiranjima na životinjama, istraživači su ubrizgavali mikrorobote kroz nos direktno u sinusne šupljine. Jednom kada dospeju do mesta infekcije, aktiviraju se kako bi izazvali toplotne i hemijske reakcije koje uništavaju bakterije. Kod zečeva je ovom metodom infekcija uspešno uklonjena, a mrtve bakterije su potom prirodno izbačene iz tela.
Naučnici sa Kineskog univerziteta u Hongkongu i univerziteta u Guangsjiju, Šendženu, Đangsuu, Jangdžouu i Makau veruju da bi ovaj inovativni pristup mogao smanjiti potrebu za antibioticima i drugim standardnim terapijama.
Takođe predviđaju da bi se mikroroboti u narednih 5 do 10 godina mogli koristiti i za tretman infekcija u bešici, crevima i drugim teško dostupnim delovima tela.
Naučnici širom sveta već rade na još naprednijim verzijama ovih robota koji bi mogli putovati krvotokom, nudeći nove načine borbe protiv infekcija i precizniju isporuku lekova.