Gastroenterolog otkriva šta se dešava u telu ako 30 dana ne jedete šećer

Datum: 07.07.2025
Podeli Tvituj

Izbacivanje šećera iz ishrane može imati snažan uticaj na celokupno zdravlje, piše Index.hr. Iako mnogima to zvuči kao logičan korak ka zdravijem načinu života, malo ko zna šta se tačno dešava u telu kada prestanemo da unosimo šećer.

Prema rečima gastroenterologa dr Sauraba Sejtija, prestanak konzumiranja dodatog šećera donosi niz pozitivnih promena: od smanjenja masnoće u jetri do boljeg rada bubrega i jačanja imuniteta, prenosi britanski Express. Evo koje je sve prednosti prestanka konzumiranja šećera gastroenterolog izdvojio.

Manje masnoće u jetri i bolja funkcija bubrega

Jedna od prvih značajnih promena odnosi se na zdravlje jetre. "Nivo masnoće u jetri počinje da opada, što pomaže u regeneraciji masne jetre", navodi dr Sethi. Uz to, poboljšava se i rad bubrega, posebno kod osoba sa insulinskom rezistencijom ili predijabetesom. Smanjuje se i upala arterija, što pozitivno utiče na zdravlje srca.

Jači imunitet i jasnije razmišljanje

Izbacivanje šećera može imati snažan uticaj i na kognitivne funkcije. Dr Sethi tvrdi da se nivo fokusa povećava, a razmišljanje postaje jasnije. Takođe, šećer slabi bele krvne ćelije koje čine prvi odbrambeni mehanizam organizma. Kada se izbaci iz ishrane, imuni sistem jača, a telo zadržava više važnih minerala kao što su magnezijum, kalcijum i cink.

Manji rizik od bolesti i bolja koža

Prekomerni unos šećera povezuje se s višim rizikom za razvoj dijabetesa tipa 2, bolesti srca, pa čak i preranog starenja kože. Studije su pokazale da visoka konzumacija dodatih šećera može ubrzati proces starenja kože, smanjujući elastičnost i podstičući pojavu bora, prenosi Express.

Šta ako se nakon 30 dana vratite starim navikama?

Kratkoročno izbacivanje šećera može doneti pozitivne promene, ali ako se nakon toga vratite ishrani bogatoj šećerom, sve prednosti mogu brzo nestati.

Stručnjaci savetuju da se pre većih promena u ishrani konsultujete sa lekarom, posebno ako imate istoriju poremećaja u ishrani. Oprez je važan i kako se ne bi razvila nezdrava opsesija zdravom hranom ili stroga pravila koja izazivaju stres oko ishrane.

Koliko šećera je bezbedno unositi?

Prema britanskom NHS-u, odrasle osobe ne bi trebalo da unose više od 30 grama slobodnih šećera dnevno, prenosi Express. Za decu ta količina varira između 10 i 24 grama, u zavisnosti od uzrasta. Slobodni šećeri uključuju one koji se dodaju u slatkiše, kolače, gazirane napitke i slatke grickalice. S druge strane, šećeri koji se prirodno nalaze u voću, povrću i mleku nisu toliko problematični i nije ih neophodno izbegavati.

Možete li izdržati mesec dana bez šećera?

Izdržati 30 dana bez šećera moguće je uz jaku volju i planiranje. U takozvanim "izazovima bez šećera" najčešće se iz ishrane izbacuju dodati šećeri, dok su prirodni šećeri iz voća, povrća i mlečnih proizvoda dozvoljeni. Ako se odlučite na ovakav izazov, savetuje se konzumacija celovitih i hranljivih namirnica, uključujući:

Povrće: Brokoli, spanać, batat, tikvice.

Voće: Jabuke, bobičasto voće, trešnje.

Proteini: Piletina, riba, tofu, jaja.

Zdrave masti: Avokado, orašasti plodovi, semenke.

Složeni ugljeni hidrati: Kinoa, pasulj, integralni pirinač.

Pića: Voda, mineralna voda, nezaslađena kafa i čaj.

Izvor:
Podeli vest:
Podeli Tvituj

Vesti iz iste kategorije