Istraživači sa Harvarda: Merenje krvnog pritisak sedeći može dati pogrešan rezultat

Datum: 17.03.2025
Podeli Tvituj

Prema novoj američkoj studiji, mnogi ljudi prave greške prilikom merenja krvnog pritiska, uključujući i lekare.

Iako se krvni pritisak obično meri u sedećem položaju, povišene vrednosti krvnog pritiska često postaju očigledne samo kada leže, što znači da mnogi ostaju neprepoznati sa stanjem, koje se naziva tihim ubicom zbog nedostatka simptoma.

Zanimljivi rezultati istraživanja

Visok krvni pritisak je odgovoran za otprilike polovinu smrtnih slučajeva godišnje kao posledica kardiovaskularnih bolesti i povećava rizik od srčanog i moždanog udara. Iz tog razloga, visok krvni pritisak treba na vreme otkriti i lečiti.

Tim sa Harvardske medicinske škole proučavao je više od 11.000 odraslih osoba bez poznatih postojećih stanja i merio im je krvni pritisak dok su sedeli i ležali na leđima 20 minuta.

Oni su definisali visoki krvni pritisak kao sistolni krvni pritisak iznad 130 mmHg i dijastolni krvni pritisak iznad 80 mmHg. Istraživači su otkrili da je 16,4 odsto pacijenata koji nisu imali visok krvni pritisak dok su sedeli imali visok krvni pritisak dok su ležali.

„Poznato je da je u 24-časovnom merenju krvnog pritiska noćni krvni pritisak, meren tokom spavanja, jače povezan sa ukupnim i kardiovaskularnim mortalitetom nego dnevnim“, kaže za Medscape doktor Lukas Lauder, komentarišući rezultate novih rezultata.

On dodaje da, iako su potrebna dalja klinička istraživanja, novi uvidi ukazuju na otkrivanje dodatnih pacijenata sa povećanim rizikom koji ne bi bili otkriveni uobičajenim merenjem krvnog pritiska u sedećem položaju u praksi.

Kako Lauder ističe, merenje u ležećem položaju bi moglo da pruži važne dodatne informacije, na primer, kod pacijenata čije su vrednosti krvnog pritiska u graničnom opsegu, dodatno merenje u ležećem položaju je takođe korisno.

Shvatite to ozbiljno

Važno je zapamtiti da je krvni pritisak jedan od najvažnijih pokazatelja zdravlja srca koji upozorava na rizik od srčanih oboljenja, srčane insuficijencije i srčanog udara. Simptomi visokog krvnog pritiska mogu biti veoma suptilni, pa čak i odsutni, pa je neophodno redovno meriti krvni pritisak.

Preporučuje se merenje pritiska jednom ili dva puta nedeljno. Preporuke su različite za osobe sa srčanim oboljenjima kojima je potrebno svakodnevno merenje krvnog pritiska. Isto tako, najbolje bi bilo da zapišemo rezultate merenja pritiska kako bismo lakše znali kada se nešto promeni, prenosi Živim.hr.

Izvor:
Podeli vest:
Podeli Tvituj

Vesti iz iste kategorije