Kardiolog izdvojio dve grupe ljudi koje su posebno u opasnosti od srčanog udara

Datum: 17.03.2025
Podeli Tvituj

Srčani udari obično su povezani sa jakim bolovima u grudima, ali takozvani „tihi” srčani udari mogu proći gotovo neprimećeno, bez uobičajenih simptoma.

Kardiolog Tim Čiko objašnjava da su oni „uobičajeni” i čine oko trećine svih srčanih udara.

„Dok se neki pacijenti ne sećaju nikakvih simptoma, drugi posećuju doktora sa zuboboljom, bolovima u leđima ili opštom slabošću, a testovi kao što su EKG i krvni testovi otkrivaju da su pretrpeli „tihi“ srčani udar“, rekao je Čiko za Daily Express.

Najveća opasnost od „tihog“ srčanog udara je odloženo lečenje, što povećava rizik od ozbiljnih komplikacija.

„To znači da propuštate terapije koje smanjuju oštećenje srca i smanjuju rizik od novog srčanog udara. Što ranije počnete sa lečenjem, veće su vam šanse za oporavak“, upozorava Čiko.

Mnogi pacijenti saznaju da su imali „tihi“ srčani udar tek nakon što dožive drugi, potencijalno opasniji srčani udar.

Najugroženije su dve grupe ljudi

Dve grupe su posebno ugrožene: starije osobe i osobe sa dijabetesom.

Starije osobe često žive sa različitim zdravstvenim problemima i mogu simptome pripisati drugim problemima, dok osobe sa dijabetesom možda neće imati klasični bol u grudima zbog oštećenja nerava.

Stručnjaci klinike Klivlend kažu da simptomi „tihog“ srčanog udara mogu uključivati osećaj nalik gripu, bol u vilici, rukama ili gornjem delu leđa, umor i loše varenje, prenosi Index.hr.

Da bi smanjio rizik od srčanog udara, Čiko ističe važnost zdravog načina života.

„Ključ za prevenciju srčanog udara leži u zdravoj ishrani, redovnoj fizičkoj aktivnosti i kontroli faktora rizika kao što su visok holesterol, visok krvni pritisak i dijabetes“, savetuje on.

Ako osetite bilo kakve simptome srčanog udara, preporučuje se da odmah pozovete Hitnu pomoć. Za dugoročne probleme sa zdravljem srca, najbolje je da se konsultujete sa svojim lekarom.

Izvor:
Podeli vest:
Podeli Tvituj

Vesti iz iste kategorije