Neurolozi ukazali na tri popularna pića koja ozbiljno štete zdravlju mozga

Često razmišljamo o ishrani kao o načinu poboljšanja fizičkog zdravlja, kao što je održavanje optimalne telesne težine, zdravlja srca i ravnoteže šećera u krvi.
Međutim, ishrana takođe može uticati na kognitivno zdravlje.
„Naš mozak je organ koji zahteva veliku količinu energije i zavisi od stalnog snabdevanja hranljivim materijama da bi pravilno funkcionisao.
Ono što jedemo i pijemo može uticati na funkciju mozga i kratkoročno i dugoročno“, kaže neurolog dr Džoel Salinas za „Paradu“.
On takođe dodaje da neka pića sadrže esencijalne hranljive materije koje podržavaju zdravlje mozga, dok druga mogu doprineti „upali, oksidativnom stresu ili promenama u strukturi mozga tokom vremena“.
Prema dr Salinas, razumevanje ovih efekata može nam pomoći da donesemo pametnije odluke koje će zaštititi pamćenje, koncentraciju i ukupnu funkciju mozga kako starimo.
On i drugi neurolozi otkrili su tri najgora pića za zdravlje mozga i dali savete šta da piju umesto njih.
Dijetalni gazirani napici
Iako se dijetalni gazirani napitci ponekad predstavljaju kao „zdravija“ verzija običnih gaziranih pića sa šećerom, neurolozi upozoravaju da to možda nije najbolji izbor za mozak.
„Brojne studije su pokazale da aspartam, veštački zaslađivač koji se koristi kao zamena za šećer u mnogim prehrambenim proizvodima, može imati negativan uticaj na zdravlje mozga“, upozorava neurolog dr Mil Etjen.
Voćni sokovi
Voćni sokovi mogu predstavljati rizik po zdravlje mozga ako su puni dodatnih šećera. dr Salinas ističe da je jedna studija posebno pokazala povezanost između fruktoze i saharoze, koje su uobičajene u voćnim sokovima, i povećanog rizika od demencije, prenosi Index.hr.
„Ovi nalazi ukazuju na to da prekomerni unos šećera može doprineti starenju mozga i neurodegenerativnim bolestima, verovatno kroz upalu, insulinsku rezistenciju i oksidativni stres“, kaže dr Salinas.
Dr Etijen dodaje da promene u nivou šećera mogu izazvati umor, probleme sa koncentracijom i zamagljivanje mozga, što može dovesti do razdražljivosti i promena raspoloženja.
Alkohol
Umerena konzumacija vina, posebno crnog vina, istorijski je bila povezana sa boljim zdravstvenim ishodima. Iako neki stručnjaci pominju da nekoliko studija ukazuje na to da umerena konzumacija vina može poboljšati zdravlje mozga, oni ne preporučuju testiranje ove teorije.
Studija iz 2022. pokazala je da čak i jedno do dva pića dnevno mogu smanjiti volumen mozga, posebno u regionima koji utiču na kogniciju.
Dr Salinas ističe da ove promene u strukturi mozga ukauiju na to da alkohol, čak i u malim količinama, možda nije tako bezopasan kao što se ranije mislilo.
Dakle, neurolozi tvrde da su najbolji izbori za zdravlje mozga obična voda, sokovi od povrća, kokosova voda i zeleni čaj. Takođe preporučuju ishranu bogatu zdravim mastima i antioksidansima, kao što je mediteranska dijeta, koja pomaže u smanjenju upale i podržava funkciju mozga.