Oko 4.000 medicinskih radnika stupilo u štrajk u Hrvatskoj

Datum: 11.11.2024
Podeli Tvituj

Oko 4.000 zdravstvenih radnika stupilo je u štrajk u Hrvatskoj, tražeći povećanje osnovice za 20 odsto.

Štrajk se održava u 58 zdravstvenih ustanova širom Hrvatske, a preliminarni podaci pokazuju da štrajkuje oko 4000 radioloških tehničara, laboranata, radnika saniteta, medicinskih sestara i farmaceutskih tehničara, odnosno otprilike čitavo članstvo Sindikata.

Radnici koji su u štrajku premeštaju se na druga radna mesta, neki i na vanredne edukacije. Sve se radi da se štrajk uspori, odnosno da se suzbije, ali neće uspeti. Naši članovi su odlučni i spremni da  se do kraja izbore za svoja prava”, poručio je predsednik Sindikata Zajedno Krunoslav Kušec za Hinu.

“Odaziv je vrlo visok”

U tim zdravstvenim ustanovama odaziv je vrlo visok, čak i do 100 posto, pogotovo na Institutu za tumore gde su se štrajku odazvali svi članovi Sindikata.

Štrajk planiraju do ispunjenja zahteva, no Kušec poručuje kako su još uvijek spremni na razgovor.

Sindikat Zajedno koji okuplja oko 4.000 radnika u zdravstvu (od ukupno njih 74.000) od ponedeljka štrajkuje zbog nezadovoljstva uredbom o koeficijentima kojom su, tvrde, najviše oštećeni laboranti, radiološki tehničari, medicinske sestre, radnici u sanitetskom prevozu i farmaceutski tehničari.

Osim izmene uredbe o koeficijentima, sindikat traži i povećanje osnovice za najmanje 20 odsto.

Samo hitni slučajevi

Najavili su da će tokom štrajka raditi samo hitne slučajeve, dok se ostala dijagnostička, laboratorijska i radiološka obrada neće obavljati.

Premijer Andrej Plenković izjavio je u petak da ne vidi razloga za najavljeni štrajk zdravstvenih radnika jer nisu iscrpljene sve mogućnosti koje nudi veće za povećanje koeficijenata.

Takođe je naveo kako štrajk organizuje samo jedan sindikat dok drugi to ne podržavaju, te da pitanje koeficijenata nije predmet pregovora, nego da to vlada donosi jednostrano.

Iz Ministarstva su ranije poručili kako su spremni da razgovaraju sa svim sindikatima o otvorenim pitanjima, smatraju da štrajk nije prihvatljivo rešenje, a građanima poručuju da mogu biti mirni.

Ipak, iz Sindikata su više puta istakli kako Ministarstvo od februara ne odgovara na njihove dopise o nelogičnostima u uredbi o koeficijentima za pojedina radna mesta, a štrajk su najavili nakon neuspešnog pokušaja mirenja.

Izvor:
Podeli vest:
Podeli Tvituj

Vesti iz iste kategorije