Ozbiljniji simptomi menopauze povezani sa problemima sa pamćenjem i razmišljanjem

Datum: 06.03.2025
Podeli Tvituj

Žene koje pate od izraženijih simptoma menopauze češće imaju problema sa pamćenjem i razmišljanjem kako stare, pokazalo je istraživanje.

Stručnjaci su otkrili da su žene koje su se setile da su im simptomi menopauze bili veći teret sve češće prijavljivale probleme sa pamćenjem, govorom i oblastima kao što su planiranje, organizacija i samokontrola.

Nalazi sugerišu da faza menopauze može biti važna za procenu rizika od demencije, rekli su istraživači, iako je potrebno više rada u ovoj oblasti.

Kanadski naučnici su proučavali podatke od 896 žena u postmenopauzi čija je prosečna starost bila oko 64 godine.

Njihovi simptomi menopauze počeli su u proseku oko 49 godina.

Žene su prijavile simptome menopauze kao što su talasi vrućine, magla u mozgu i promene raspoloženja.

Dobile su listu od 11 simptoma, rangirajući ih između nula i 10 na osnovu toga koliko često su ih iskusili.

Napadi vrućine bili su najčešći simptom, koji je prijavilo 88 procenata grupe, a zatim noćno znojenje.

Studija je otkrila da su žene koje su se setile više simptoma prijavile više problema sa razmišljanjem, učenjem i pamćenjem.

Takođe su imali blaže simptome poremećaja ponašanja, kao što su promene ličnosti, smanjena motivacija ili problemi sa kontrolom impulsa.

Istraživači su rekli da rezultati, objavljeni u časopisu Plos One, „sugerišu da opterećenje simptoma menopauze može predvideti podložnost demenciji“.

„Veće opterećenje simptoma menopauze može biti povezano sa većim kognitivnim i bihevioralnim padom u kasnijem životu, a oba su pokazatelji rizika od demencije“, dodali su oni.

Oni su istakli da hormonska terapija zasnovana na estrogenu može doprineti ublažavanju kliničkih simptoma, posebno simptoma ponašanja.

Podaci koje su koristili istraživači došli su iz studije Kanadske platforme za onlajn istraživanje zdravlja, kvaliteta života, kognicije, ponašanja, funkcionisanja i nege u starenju (CAN-PROTECT), koja je deo studije PROTECT koju su sproveli Univerzitet u Ekseteru i Nacionalna zdravstvena služba (NHS).

Profesorka En Korbet, sa Univerziteta u Ekseteru i vodeći autor studije PROTECT, rekla je: „Promene u kognitivnim funkcijama deo su normalnog procesa starenja i često nisu razlog za zabrinutost.

„Međutim, znamo da Alchajmerova bolest počinje mnogo pre dijagnoze i da je identifikovanje najranijih faktora koji utiču na njeno napredovanje ključno za pomoć ljudima da pristupe najboljem lečenju i podršci.“

Ova studija sugeriše da faza menopauze može biti važan period za procenu rizika od demencije. Međutim, važno je napomenuti da rizik od demencije uključuje mnogo različitih faktora.

„U ovoj fazi je teško znati koliki uticaj zaista imaju simptomi menopauze i potrebno je više istraživanja pre nego što možemo sa sigurnošću da kažemo da li težinu menopauze treba smatrati glavnim faktorom rizika. „Ono što znamo je da je najbolji način da se smanji rizik od demencije da ostanete fizički aktivni, održavate zdravu težinu i upravljate drugim zdravstvenim stanjima“, rekao je Korbet.

Aimee Spector, profesor kliničke psihologije starenja na UCL, rekla je: „Iako su pronašli povezanost, nema dokaza da simptomi menopauze dovode do kognitivnih promena i može postojati mnogo mogućih razloga zbog kojih ljudi sa ozbiljnijim simptomima menopauze mogu doživeti više kognitivnih promena, kao što su depresija ili problemi sa fizičkim zdravljem.

„Mislim da nam studija ne može ništa reći o simptomima menopauze i riziku od demencije, jer subjektivne kognitivne poteškoće ne impliciraju da osoba ima ili će dobiti demenciju.“

Dr Šeona Skejls, direktorka istraživanja u Alchajmerovom istraživanju u Velikoj Britaniji, rekla je da studija „dodaje našem razumevanju kako menopauza može biti povezana sa zdravljem mozga žena u kasnijoj životnoj dobi“, iako „ne pokazuje da je kod ovih žena veća verovatnoća da će razviti demenciju“.

„Demenciju izazivaju bolesti u mozgu i dok menopauza može da igra ulogu u zdravlju našeg mozga, potrebno nam je više istraživanja da bismo razumeli da li i kako utiče na rizik od demencije“, dodala je ona.

Neki simptomi menopauze, poput magle u mozgu ili zaboravnosti, slični su ranim simptomima demencije.

Dugoročne studije će biti ključne da bi se utvrdilo da li promene povezane sa menopauzom imaju trajne implikacije i da li intervencije kao što je terapija zamene hormona mogu da igraju zaštitnu ulogu.

Izvor:
Podeli vest:
Podeli Tvituj

Vesti iz iste kategorije