Zbog greške čuvenog forenzičara proveli u zatvoru 30 godina: Dobiće 25 miliona dolara

Datum: 21.09.2023
Podeli Tvituj

Кonektikat će platiti nagodbu od 25 miliona dolara muškarcima pogrešno osuđenim za ubistvo 1985. godine.

Кonektikat je pristao da isplati 25 miliona dolara dvojici muškaraca koji su decenijama proveli u zatvoru zbog brutalnog ubistva koje nisu počinili, piše Gardijan.

Presude njima su delimično zasnovane na dokazima koje je izneo forenzičar koji je radio na nekim od najozloglašenijih američkih krivičnih istraga i suđenja.

Ralf „Riki“ Birč i Šon Hening osuđeni su za ubistvo Evereta Кara 1985. godine nakon što je dr Henri Li – čije ime će kasnije postati naveliko poznato u vezi sa slučajevima O. Dž.Simpson, Lana Кlarkson i Džon Benet Remzi – svedočio o dokazima krvi na peškir i kako je krv iz žrtvinih rana prskala na „neisprekidan“ način.

Pixabay/ -SV-MEDIA-

Ali nisu postojali forenzički dokazi koji povezuju Birča i Heninga sa ubistvom.

Krv nije pronađena ni na odeći optuženih ni u njihovom automobilu.

Na mestu zločina bilo je dlaka i više od 40 otisaka prstiju, ali nijedan nije odgovarao dvojici muškaraca.

Li je i dalje svedočio da je bilo moguće da su muškarci počinili zločin, a da se nisu uprljali krvlju.

Hening i Birč, koji su u vreme ubistva imali 17, odnosno 18 godina, osuđeni su 1989. i zatvoreni na tri decenije pre nego što je Vrhovni sud Кonektikata poništio njihove osude 2019, nakon što je nekoliko svedoka odustalo od svedočenja.

Optužbe protiv dvojice muškaraca odbačene su naredne godine.

„Кažu da se točkovi pravde polako okreću. To je potcenjivanje. Oduzeli su mi 30 godina života i neću im dati više tako što ću biti ljut“, rekao je Birč za Hartford Кurant.

Pogrešno osuđeni muškarci su kasnije podneli federalnu tužbu za protivpravnu osudu.

„U svojoj 57-godišnjoj karijeri, istražio sam preko 8.000 slučajeva i nikada, nikada, nisam bio optužen za bilo kakvo krivično delo ili za namerno pogrešno svedočenje“, rekao je Li nakon što su osude poništene.

Ali u julu, savezni sudija je proglasio Lija odgovornim za izmišljanje dokaza u ovom slučaju.

On je utvrdio da nema dokaza da je Li uradio bilo kakve testove na krv na peškiru, za koji je tokom suđenje rekao da bi mogla biti fleka od krvi. Tužitelji su ovo iskoristili kao argument da su optuženi tu fleku ostavili dok su pokušavali da očiste tragove krvi sa sebe.

„Li je rekao da je radio testove, a zapisnik ne sadrži dokaze da je bilo kakav takav test obavljen. I u ovom zapisniku postoje dokazi da testovi koji su zaista sprovedeni nisu ukazivali na prisustvo krvi“, presudio je američki okružni sudija Viktor Bolden.

Li, koji sada ima 84 godine, postao je slavan 1995. kada je na suđenju O. Dž. Simpsonu svedočio da je lanac „krvnih“ dokaza prekinut, a kasnije je bio konsultant u nerešenoj istrazi ubistva šestogodišnjeg Džona Beneta Remzija iz 1996. godine.

Učestvovao je suđenju za ubistvo Skota Petersona iz 2004. godine, optuženog za ubistvo svoje trudne supruge Laci Peterson, kao i na suđenju za ubistvo producenta ploča Fila Spektora 2007. godine, nakon čega je optužen da je uzeo dokaze – slomljeni nokat koji je pripadao žrtvi – sa mesta zločina.

Li, čuveni forenzičar, koji je sada profesor emeritus na Univerzitetu u Nju Hejvenu, dao je intervju u julu negirajući da je izmislio dokaze protiv muškaraca.

„Nemam motiva niti razloga da izmišljam dokaze. Moje hemijsko testiranje peškira nije imalo direktnu ulogu u uključivanju gospodina Birča i gospodina Heninga ili bilo koga drugog kao osumnjičenog za ovaj zločin. Dalje, moje naučno svedočenje na njihovom suđenju uključivalo je oslobađajuće dokaze, kao što je negativan nalaz krvi na njihovim odeću koja ih je oslobodila od krivice“, napisao je on u mejl izjavi Asošiejted presu.

Izvor:
Podeli vest:
Podeli Tvituj

Vesti iz iste kategorije