Budite se usred noći? Naučnici otkrili čudesan „lek“ protiv nesanice

Uobičajeni poremećaj spavanja ponekad može biti uzrokovan teškim obrocima pre spavanja, vrućinom ili nekim trećim spoljnim faktorom, ali ako se budite svake noći u isto vreme, možda patite od nesanice.
Da li ste među onima koji, bez obzira na to koliko rano legnu, svake noći se bude između 2 i 3 sata? Ispostavilo se da je ovaj fenomen, poznat kao buđenje usred noći (MOTN – Middle-of-the-Night), prilično česta pojava. Jedna studija je pokazala da 35% ljudi doživljava ovakva buđenja tri ili više puta nedeljno, piše Unilad, a prenosi Večernji.hr.
Šta je nesanica?
Nesanica je poremećaj spavanja koji otežava uspavljivanje ili održavanje sna. Ponekad vas tera da se probudite mnogo ranije nego što ste planirali, iako ste legli u razumno vreme. Ostali uobičajeni simptomi nesanice uključuju dnevni umor, razdražljivost i želju za snom tokom dana, dok se noću borite da sklopite oči.
Prema istraživanju koje je naručila Američka akademija za medicinu spavanja, 12% Amerikanaca izjavilo je da im je u prošlosti dijagnostikovana hronična nesanica. Ako vam ovo zvuči poznato, možda ste već isprobali sve takozvane čudesne lekove, poput meditacije i joge, ili vam je lekar čak prepisao tablete za spavanje.
Dobra vest je da novo istraživanje o ovom problemu sugeriše da bi dve jednostavne aktivnosti nedeljno mogle ublažiti simptome nesanice.
Kako fizička aktivnost pomaže?
Novo istraživanje, objavljeno u časopisu Porodična medicina i zdravlje zajednice (Family Medicine and Community Health), otkrilo je da sve vrste fizičke aktivnosti pozitivno utiču na probleme sa spavanjem, posebno kod starijih osoba. To uključuje sve – od vožnje bicikla i plivanja do časova salse i još mnogo toga.
Naime, potvrđeno je da fizička aktivnost može smanjiti stres i anksioznost – dva česta faktora koji doprinose nesanici. Kretanje takođe podstiče proizvodnju endorfina, reguliše telesnu temperaturu i pozitivno prilagođava cirkadijalni ritam.