Da li je stevija zdrava zamena za šećer – šta kažu stručnjaci?

Datum: 02.07.2024
Podeli Tvituj

Popularnost stevije u porastu je zadnjih godina, ali odakle dolazi ova zamena za šećer, ima li nuspojave i je li sigurna?

Stevija se dobija iz južnoameričke biljke Stevia rebaudiana poznata je i kao rebaudiozid A, reb-A ili rebian, piše The Healthy, a prenosi N1 Zagreb.

Biljka stevije sadrži steviol glikozide koji se koriste kao zaslađivači. Mogu se naći u pićima, dezertima, žvakaćim gumama, pekarskim proizvodima, slatkišima i jogurtu.

Takođe se može koristiti za kuvanje i spremanje poslastica kod kuće.

Je li stevija sigurna?

Kada se pojavila na tržištu postojale su određene skepse. Prema studijama koje je proveo Center for Science in the Public Interest (CSPI), postojala je zabrinutost da bi stevija mogla da poveća rizik od raka i reproduktivnih problema.

Kroz godine, stevija je postala sigurna prema CSPI standardima, iako grupa i dalje želi da sprovede dodatna ispitivanja kako bi utvrdila njenu sigurnost.

Potencijalni zdravstveni benefiti stevije

Kontrola nivoa šećera u krvi, kamen je temeljac upravljanja dijabetesom, a neke namirnice u tom pogledu imaju veće učinke od drugih.

Stevija ne podiže šećer u krvi, objašnjava dijetetičarka Lea Kaufman.

“Stevija bi bila dobra i sigurna alternativa šećeru za pacijente sa dijabetesom“, pojašnjava Kaufman.

Prema studijama se pokazalo i da stevija stimuliše protein koji je neophodan za percepciju ukusa i uključen je u otpuštanje insulina nakon obroka. Insulin proizvodi vaš pankreas kako bi regulisao šećer u krvi.

Evropska agencija za sigurnu hranu i Joint Food and Agriculture Organization utvrdili su da je prihvatljiva količina dnevnog unosa stevije najviše 12 mg dnevno.

Stevija je i dobra zamena za šećer jer nema kalorija. “Oni koji odluče da zamene šećer stevijom mogu da imju koristi od ove alternative; međutim, gubitak težine nije zagarantovan”, kaže Kaufman.

Kakva je stevija koja se prodaje u radnjama?

Stevija se dobija iz biljke, pa je veoma slatka. Često se meša sa jedinjenjima kao što su eirtrol ili dekstroza kako bi dobila teksturu i izgled nalik šećeru.

“Stevija koju možete da kupite u prodavnicama može da bude pomešana s Reb-A ili eritritolom, šećernim alkoholom, koji može da ima negativno gastrointestinalno dejstvo i da prouzrokuje probavne probleme kod nekih ljudi”, upozorava Kaufman.

Prevelika konzumacija šećernih alkohola može da uzrokuje proliv pa treba paziti kakvu steviju kupujete u radnjama.

Izvor:
Podeli vest:
Podeli Tvituj

Vesti iz iste kategorije