Deda: Potreban unutrašnji dijaloga sa kosovskim Srbima
![](/files/slike/4459.jpg)
Komentarišući godišnje obraćanje predsednice Kosova Vjose Osmani pred poslanicima u skupštini, Iljir Deda, saradnik Instituta za humanističke nauke u Beču kaže da bi taj govor trebalo da vodi ka nekom otrežnjenju, istovremeno ističući da se iz govora može zaključiti da ne postoji jedinstvena institucionalna politika na Kosovu.
"Mnogo toga je nabrojano u govoru predsednice Osmani pred parlamentarcima, ali to su većinom pitanja kojima se Vlada protivi", kazao je Deda.
"Biće zanimljivo kako će se to dalje odvijati. Mislim da raste broj kritičkih glasova na Kosovu koji ukazuje da je sadašnji politički kurs neodrživ, da je štetan, ne samo za Kosovo, već i za ljude koji žive tu, a koji utiče i na pogoršanje samih međuetničkih odnosa na Kosovu", smatra on.
Komentarišući deo govora predsednice Kosova, koji se odnosio na Zajednicu opština sa srpskom većinom, u kome je govorila o svom predlogu da se o Nacrtu Asocijacije razgovara sa SAD, kako ovaj problem ne bi bio prepušten Lajčaku ili drugima koji ne veruju u nezavisnost Kosova što, prema njenim rečima, nikada nije značilo da je tražila osnivanje Asocijacije, već da je više verovala u Ameriku, nego u neke birokrate iz država koje ne priznaju Kosovo, Iljir Deda kaže sledeće:
"Taj voz je prošao. Zna se šta čeka Kosovo, a to je da bilo koja Vlada preuzme statut koji je dat od strane EU, da ga usvoji i pošalje Ustavnom sudu. I tu se završava sva uloga Vlade. Vlada više nema nikakvu ulogu u osnivanju Zajednce srpskih opština", zaključio je Deda.
Nekadašnji poslanik u Skupštini ističe da Kosovo u potpunosti zavisi od podrške i odnosa sa SAD, ali i da su pred njim izazovi koji se odnose na postojanje dijaloga na unutrašnjem i spoljašnjem planu.
"Verujem da je jedini način da većinska zajednica ili politički predstavnici preuzmu odgovornost za ravnopravnost. U narednom periodu trebalo bi da dođe i do jednog unutrašnjeg dijaloga sa kosovskim Srbima. Ne može se nekome reći, što radi sadašnja vlast, jako je iritirajuće reći: "Vas je 4% i vi imate sva prava." To je odvratno! Ako se ljudi ne osećaju ravnopravnim, onda mora da se razgovara i da se vidi gde većina greši", istče Deda koji je čak u dva mandata bio poslanik u Skupštini Kosova.
Saradnik Instituta za humanističke nauke u Beču Iljir Deda zaključuje da je to nešto čemu treba težiti jer su u demokratskom društvu, prema njegovim rečima, Vlada i Skupština samo deo političkog života.