Datum: 14.11.2024
Milijarder Ilon Mask jako je rizikovao podržavši kandidaturu Donalda Trampa za Belu kuću, ali opklada mu se isplatila, barem zasad, jer mu je izabrani predsednik dao važan zadatak u reformi vlade.
Mask je pre izbora rekao da će novo odeljenje za efikasnost vlade srezati dva biliona američkih dolara iz američkog budžeta, veliko obećanje koje oslikava njegove velike poslovne ambicije zahvaljujući kojima je i postao najbogatiji čovek na svetu.
Budući da je do sada objavljeno malo pojedinosti, pitanje je kako će Ilon Mask voditi novu upravu i kako će balansirati između svoje nove uloge i vođenja Spejs eksa, Tesle i drugih projekata uključujući Iks, bivši Tviter.
S obzirom na to da su Maskovi poslovni projekti u različitoj meri povezani sa američkom i stranim vladama, njegova nova dužnost izaziva zabrinutost i zbog sukoba interesa.
Tramp je rekao da će Mask i njegov drugi bogati saveznik, Vivek Ramasvami, zajedno voditi novu inicijativu i „izvan vlade davati savete i usmeravati”.
Južnoafrički preduzetnik (53) proslavio se kao simbol industrije električnih vozila u nastajanju i često je govorio o pretnjama klimatskih promena.
Kada je Donald Tramp povukao SAD iz Pariskog sporazuma o klimi 2017, Mask je u znak protesta podneo ostavku u dva predsednička savetnička veća.
Ali sada je postao Trampov najistaknutiji „selebriti“ zagovornik, čineći sve kako bi ga vratio u Belu kuću.
Mask je navodno potrošio više od 100 miliona američkih dolara kako bi pomogao da se Tramp izabere, što je ogroman iznos, premda tek delić njegovog bogatstva koje se procenjuje na 300 milijardi američkih dolara.
Koristio se i svojim uticajem na Iksu, gde ima više od 200 miliona pratilaca, kako bi promovisao protrampovske poruke, kao i dezinformacije o ilegalnoj imigraciji i izbornoj prevari.
Međutim, ostaje da se vidi kako će se dve zloglasno egocentrične osobe kao što su Mask i Tramp slagati dugoročno.
Rođen u Pretoriji 28. juna 1971. od oca inženjera i majke manekenke, Mask je napustio Južnoafričku Republiku u kasnim tinejdžerskim godinama da bi pohađao Kraljičin univerzitet u Ontariju.
Nakon dve godine prebacio se na Univerzitet u Pensilvaniji i stekao diplomu iz fizike i poslovne ekonomije.
Nakon što je diplomirao, Mask je odustao od planova da nastavi studije na Stanfordu u Kaliforniji.
Umesto toga je pokrenuo Zip2, kompaniju koja je radila softver za onlajn izdavaštvo za medijsku industriju.
Tokom predizborne kampanje 2024, u kojoj je ilegalna imigracija ponovno bila ključna Trampova tema, pojavili su se izveštaji da je Mask napustivši Stanford prekršio uslove svoje vize.
Mask je svoje prve milione stekao pre nego li je napunio 30 godina kada je 1999. prodao Zip2 američkom proizvođaču računala Compaq za više od 300 miliona američkih dolara.
Maskova iduća kompanija, X.com, naposletku se spojila s PayPalom, kompanijom za onlajn plaćanja koju je 2002. kupio eBay za 1,5 milijardi američkih dolara.
Napustivši PayPal, Mask se posvetio nizu sve ambicioznijih poduhvata.
Godine 2002. osnovao je SpaceX, čiji je sada glavni izvršni direktor i glavni tehnološki direktor, a 2004. postao je predsednik Tesle koji proizvodi električna vozila.
Nakon početnih neuspeha, SpaceX je usavršio spuštanje buster motora na tlo i okeanske platforme tako da se mogu koristiti više puta, što je veliki napredak u tom području.
Mask je rekao da želi da ljudi postanu „međuplanetarna vrsta” osnivanjem ljudske kolonije na Marsu.
S tim ciljem, SpaceX razvija prototip rakete, Starship, koja bi trebalo da prenosi ljudsku posadu i terete na Mesec, Mars i dalje.
Svemirska letelica, najveća na svetu, već je prošla nekoliko testiranja poput nedavnog uspešnog „hvatanja” bustera.
Mask, koji ima američko, kanadsko i južnoafričko državljanstvo, tri puta se ženio i rastavljao: jednom s kanadskom spisateljicom Džastin Vilson i dva puta s britanskom glumicom Talulom Rajli. Bio je u vezi i sa umetnicom i pevačicom Grims. Ima dvanestoro dece, od kojih je jedno umrlo u ranom detinjstvu.