Monstat o zahtevu da objavi rezultat popisa u Crnoj Gori 2023: Radimo po zakonu
Na kritiku dela prosrpskih stranaka u Crnoj Gori koje su tražile da se objave rezultati popisa održanog u decembru 2023. godine, direktor Uprave za statistiku (Monstat) Miroslav Pejović je saopštio da ta uprava radi kako je predviđeno Zakonom o popisu i da rok za objavjivanje nije prekršen.
On je saopštio da je definisano da će se podaci sa popisa stanovništva, domaćinstava i stanova 2023. godine objavljivati sukcesivno u drugoj polovini 2024. godine posle unosa, obrade i kontrole podataka.
„Dakle, nije prekršen Zakon jer druga polovina 2024. godine traje još četiri meseca“, navodi se u saopštenju u kojem se kaže da „nijednim saopštenjem niti izjavom Uprava za statistiku nije precizirala datum objave niti je to objavila“.
Deo prosrpskih vladajućih stranaka je tokom vikenda ocenio da je „odlaganje“ objavljivanja rezultata popisa stanovništva „prevršilo svaku prihvatljivu meru“.
Oni sumnjaju da se radi o „klasičnoj zloupotrebi čelnih ljudi u Monstatu“ i u komisiji za specifikaciju softvera i reviziju softvrskog koda, „kojima očigledno ne odgovaraju rezultati popisa, te na svaki način pokušavaju da odlože objavu rezultata ili da ublaže projekciju koja bi za neke društveno-političke strukture bila poražavajuća“.
Dok pitanje nacionalnosti, jezika i crkve duboko deli Crnu Goru, Pokret Evropa Sad premijera Milojka Spajića je odbacio te ocene.
Monstat je zaključio proceduru tendera za reviziju koda softvera kojim će se kontrolisati podaci s popisa. ;Ako tokom tog postupka koji se završava 27. avgusta, ne bude primedbi, prvorangirana kompanija „Secnora Ou“ iz Estonije trebalo bi da završi taj posao s kodom do 7. septembra.
Potom bi, konačno, moglo biti poznato od kada i koliko dugo će građani moći da kontrolišu podatke koje su dali popisivačima, a samim tim bi se znao i okvirni termin kada bi mogli biti objavljeni rezultati popisa.
Posle prvog i, ujedno, neuspelog tendera za tu proveru, Monstat je 7. avgusta raspisao drugi tender za ponuđača koji će uraditi reviziju koda softvera kojeg će građani koristiti za kontrolu podataka o sebi.
Novi poziv za tu uslugu vrednosti 24.793,39 evra bez poreza na dodatu vrednost (30.000 evra s PDV-om), bio je namenjen isključivo IT kompanijama koje rade u Evropskoj uniji.
Prikupljeni podaci odnose se na stanje koje je bilo 31. oktobra 2023. godine u 24 sata, što se smatra referentnim momentom popisa.
Tada je Crna Gora imala 633.158 stanovnika, a popis je obuhvatio i 217.441 domaćinstvo, 396.873 stana i 1.400 naselja.
Podaci su prikupljeni od 673.203 osobe od kojih je većina registrovana u Podgorici, Nikšiću, Baru i Bijelom Polju – više od polovine crnogorskog stanovništva.
Praksa dosadašnjih popisa je bila ;da se zbog velike zainteresovanosti javnosti prvo objave podaci o broju stanovnika i njihovim etničko-kulturološkim karakteristikama. Potom su sukcesivno ;obrađivani i objavljivani ostali podaci: pol i starost, bračno stanje, državljanstvo, znanje stranih jezika, poznavanje rada na računaru, pitanja o invaliditetu, ekonomskoj aktivnosti stanovništva, o stanovima, domaćinstvima i porodicama, saopštio je ranije Monstat.
U Crnoj Gori su za jesen zakazani vanredni lokalni izbori u nekoliko gradova medju kojima i Podgorica koja čini trećinu biračkog tela.