Pedijatar savetuje kada dete koje je preležalo ovčije boginje može da ide na more

Datum: 22.07.2024
Podeli Tvituj

Iako se boginje najčešće vezuju za decu, mogu ih dobiti i odrasle osobe.

Ovčije boginje ili varičela predstavljaju primarno prenosivu kapljičnu zaraznu bolest iz grupe osipnih groznica izazvana veoma infektivnim varičela zoster virusom.

Najčešće počinju visokom temperaturom, groznicom, opštom slabošću, malaksalošću i karakterističnom ospom po koži u obliku mehurića, odnosno vezikula, koji su ispunjeni bistrom tečnošću. Javljaju se na glavi, a zatim i na drugim delovima tela.  Pojava ospe praćena je svrabom.

Ukoliko ne nastane sekundarna superinfekcija mehurića bakterijama, promene na koži uglavnom zarastaju bez ožiljaka.

Iako se boginje generalno najčešće vezuju za decu, pedijatar dr Jelena Mitrović, načelnik Službe pedijatrije u Domu zdravlja „Dr Simo Milošević“, kaže da se varičela ili ovčije boginje mogu javiti u bilo kom uzrastu u životu, ali su najčešće u vrtićkom uzrastu zbog najlakšeg načina prenošenja.

„Bebe do šest meseci života su zaštićene majčinim antitelima ukoliko je majka preležala varičelu“, naglasila je dr Mirtrović i dodala da ona najčešće ne ostavlja nikakve posledice.

Trajanje inkubacije i pojava prvih simptoma

„Inkubacija traje oko dve nedelje u proseku ali može teorijski da se javi od sedam do 28 dana. Prvi simptomi su kataralni (curenje nosa, kašalja) uz povišenu temperature koja se pojavljuje dan dva pre izbijanja ospe, zatim se pojavljuje ospa koja prolazi kroz tri stadijuma- makule, vezikule i kruste, odnosno prvo se pojavi samo crvenilo, zatim vodenasta promena, a zatim krusta. Ospa izlazi u naletima, pa na telu dete može imati istovremeno promene u sva tri stadijuma. Takođe je važno istaći da ovčije boginje mogu proteći i bez povišene temperature“, objašnjava sagovornica N1.

Koliko mogu da traju ovčije boginje?

Kako navidi doktorka, samo izbijanje ospe se završi do sedmog dana, tada najčešće, ali se mirovanje i izolacija deteta preoručuje ukupno bar 14 dana, a kada roditelji za to imaju uslova i 21 dan, jer je nakon varičele oslabljen imunitet.

Staro pravilo više ne važi

Obzirom da je leto i da su veoma visoke temperature, a deca se znoje, postavlja se pitanje da li i dalje važi pravilo da se deca tada ne kupaju.

„Ranije je važilo pravilo da se deca koja boluju od ovčijih boginja ne kupaju. To pravilo srećom više ne važi jer upravo superinfekcija kože, odnosno kada se promene po koži inficiraju je najčešća komplikacija varičele. Ostale komplikacije, znatno ređe, su upala pluća i upala uha“, kaže doktorka Mitrović.

Da li dete koje je imalo varičelu može da ide na letovanje?

„Idealno bi bilo da prođe 21 dan od pojave boginja jer je tada tek detetov imunitet spreman da se suoči sa potencijalnim novim infekcijama. Kako se desi da roditelji uplate more, pa im je teško da pomeraju datum, potrebno je da prođe minimum 14 dana nakon početka izbjanja ospe“, smatra dr Mitrović.

Slana voda i bazenska voda imaju uticaj na kožu

Kako kaže naša sagovornica, dete sme da se kupa u slanoj vodi, ali ako su se ovčije boginje skoro završile, preporuka je da se koža ispere mlakom vodom kad izađe iz mora.

Za bazen, dodaje, važe ista pravila kao za more, ovaj put zbog hlora koji može da ošteti kožu: „Dozvoljeno je uz tuširanje nakon kupanja u bazenu“.

Oprezno sa izlaganjem suncu

Takođe je važno, kaže, izbegavati jako sunce da sveže promene na koži sunce ne bi dodatno pogoršalo. Najbolje je takvo dete izlagati suncu do 11 časova i posle 17 časova.

Izvor:
Podeli vest:
Podeli Tvituj

Vesti iz iste kategorije