Rotavirus kod dece: Doktorka o važnosti brzog reagovanja

Dr Aleksandra Vukov objasnjava koliko je opasna rotavirusna infekcija kod dece.
„Rotavirus je RNK virus, mikroskopski i ima izgled točka po kome je i dobio ime (˝rota˝ na latinskom znači točak). Postoji 9 grupa virusa, virusi grupe A su odgovorni za 90% rota virusnih infekcija kod ljudi“, objašnjava za portal N1 dr Aleksandra Vukov.
Prema rečima doktorke rezervoar infekcije je čovek.
Doktorka naglašava da je virus otporan u spoljašnjoj sredini, prenosi se feko-oralnim putem, ali može i direktnim kontaktom preko inficiranih predmeta i površina. Prenosi se preko hrane, a može se naći i u kontaminiranoj vodi.
Inkubacija traje 24-72h, a bolest obično 4-6 dana.
Simptomi bolesti
„Bolest počinje naglo, povraćanjem, skokom temperature, malaksalošću, pojavom retkih stolica kao i grčevima i bolom u stomaku“, kaže sagovornica.
Dr Vukov ističe da je lečenje simptomatsko i što je dete mlađeg uzrasta, zahteva brže reagovanje zbog moguće dehidracije.
„Zbog naglog gubljenja tečnosti i elektrolita može doći do dehidriranja i hipovolemijskog šoka, kada je neophodno da se dete leči u bolničkim uslovima“, upozorava doktorka.
Saveti i preporuke
Savetuje se upotreba probiotika i laganija ishrana. Bebe koje doje nastavljaju sa dojenjem.
Doktorka kaže da antibiotici ne pomažu kod rota virusne infekcije.
Mere prevencije su:
– Higijena ruku, hrane i predmeta – sprečava sirenje infekcije
– Dojenje – smanjuje rizik za dobijanje infekcije
Vakcinacija
„Savet za vakcinaciju mozete dobiti od Vašeg pedijatra, a vakcinaciju je potrebno započeti što pre (u drugom mesecu života) kako bi smo zaštitili bebu kada je najugroženija od ove infekcije“, zaključuje dr Aleksandra Vukov.