Stali ste na morskog ježa: Šta da uradite i kada da potražite pomoć lekara?

Datum: 10.07.2024
Podeli Tvituj

Može da se desi da bodlje nećete moći lako da uklonite i da će popucati kada ih izvučete. Ako primetite da ih je teško ukloniti, najbolje je da se obratite lekaru da vam pomogne.

Neoprezni plivači često gaze morske ježeve, gde bodlje prodiru duboko u tkivo i mogu se zaglaviti i izazvati dodatne komplikacije. Ako ste slučajno zgazili ježa, prvo treba da dezinfikujete ranu (alkohol, antiseptik) i, ako ste spretni, sterilnom iglom uklonite bodlje.

Možete koristiti i sterilnu pincetu, i pokušajte da odmah uklonite bodlje dok je koža još vlažna i meka. Bodlje koje se ne mogu ukloniti treba mazati amonijum sulfogirodalatom ili takozvanim mastima – crna mast će ubrzati izlazak bodlji iz kože. Takođe možete natopiti ranu toplom vodom i sirćetom, što takođe pomaže da bodlje izađu.

Najteže je ukloniti bodlje sa šake i prstiju jer je koža tanka i ima malo masnog tkiva koje pomaže da podstakne bodlje da izađu.

Može se desiti da bodlje neće biti lako da uklonite i da će popucati kada ih izvučete. Ako primetite da ih je teško vaditi, idite kod lekara da vam pomogne. Ako polovina bodljica ostane u telu, postoji rizik od infekcije, pa je bolje potražiti stručnu pomoć.

Neki ljudi su alergični na ubod ježa, ali kod većine ne izaziva ozbiljne probleme, osim početnih bolova, piše 24sata.hr.

Izvor:
Podeli vest:
Podeli Tvituj

Vesti iz iste kategorije