Zakon o zdravstvenom osiguranju se vidi kao preduslov za privredni rast
Zakon o zdravstvenom osiguranju na Kosovu, kao preduslov za ekonomski rast, bio je tema diskusije na godišnjoj konferenciji koju organizuje Udruženje privatnih bolnica Kosova (ASPK).
U ovoj raspravi pozdravljeno je donošenje Zakona o zdravstvenom osiguranju, u kom slučaju je naglašena značajna uloga privatnih bolnica u zdravstvenoj zaštiti pacijenata.
Predsednik privatnih bolnica u Portugalu Oskar Gašpar rekao je da većina privatnih usluga u ovoj zemlji pripada privatnom sektoru, dok generalno oko 5 odsto bruto domaćeg proizvoda u svetu odlazi na zdravstvo.
„U Portugalu je većina usluga, pružalaca privatnih usluga i govorimo o bolnicama, laboratorijama, dijagnostici, lekovima, a obezbeđenje vrši privatni sektor, ali glavne komponente finansiranja su javne, što znači da sa 66 odsto , dve trećine ide u privatni sektor. Ispod proseka EU ulaže se 2008 evra po glavi stanovnika godišnje, na drugom grafikonu piše da ljudi troše negde oko 5 odsto PPV na zdravstvenu zaštitu. U Portugalu, jednom 30 odsto finansiranja direktno finansiraju sami pacijenti, kada odu kod privatnih provajdera ili konzumiraju lekove. Dakle, 30 odsto prosjačenja je velika cifra i moramo da je smanjimo“, rekao je on.
Direktor Fonda zdravstvenog osiguranja na Kosovu Amir Keka rekao je da javni i privatni sektor mogu da se dopunjuju kako bi stvorili efikasniji zdravstveni sistem.
„Neophodno je da učinimo više da obezbedimo zdravstveni sistem koji zadovoljava potrebe svih. Saradnja između ovih sektora je prilika koja može doneti mnoge koristi pacijentima i zdravstvenom sistemu uopšte.
Javni sektor, koji ima glavnu odgovornost za pružanje usluga svim građanima, i privatni sektor, koji često nudi česte i fleksibilne mogućnosti, mogu se međusobno dopunjavati u stvaranju efikasnijeg zdravstvenog sistema. Ova saradnja može pomoći promovisanju integrisanog pristupa zdravstvenog sistema u razvoju programa zdravstvenog vaspitanja i stvaranju novih mogućnosti za lečenje hroničnih bolesti, prevenciju zdravstvenih tegoba“, rekao je Keka, govoreći i o ulozi institucije koju vodi.
„Privatni sektor može ponuditi mogućnosti napredne i specijalizovane obuke za zdravstvene radnike, a od toga mogu imati koristi i javne ustanove povećanjem nivoa stručnosti i pružanjem boljih usluga pacijentu... Što se tiče Fonda zdravstvenog osiguranja, smatram da je deo lobiranja za izradu politika pomenuo i ministar. Na sreću, Zakon o zdravstvenom osiguranju je već usvojen i isti će sa početkom njegove primene omogućiti da izbegnemo većinu izazova.
Mi, kao Fond zdravstvenog osiguranja, smo se založili i dokazali da smo spremni za saradnju jer, kao što trenutno znate, naša osnovna funkcija je program lečenja van javnih zdravstvenih ustanova i finansijska podrška koju nudimo našim pacijentima“, rekao je on. rekao je.
Predsednik Privredne komore Kosova Ljuljzim Rafuna smatra da je zdravstveno osiguranje osnovni preduslov za održiv ekonomski rast.
„Kao član Nacionalnog saveta za bezbednost i zdravlje na radu i Ekonomsko-socijalnog saveta, iako trenutno nisu u funkciji, OEK bi bio ključni partner i biće ključni partner u budućnosti kada ovi saveti budu operativni. u pogledu zdravstvenog osiguranja. Verujemo da su ovi forumi najneophodnije platforme za garantovanje efektivne koordinacije i za pomoć u postizanju zajedničkih ciljeva za dobrobit i bezbednost zaposlenih i svih građana Republike Kosovo.
Zdravstveno osiguranje stanovništva, sa posebnim akcentom na zaposlene, osnovni je preduslov održivog ekonomskog rasta i opšteg razvoja naše zemlje. Zdravi zaposleni pomažu kompanijama da budu produktivnije, a produktivne kompanije su pokretačka snaga ekonomskog napretka države Kosovo“, rekao je Rafuna.
Predsednik Američke privredne komore na Kosovu Arian Zeka zatražio je da nadležni organi pre početka primene Zakona o zdravstvenom osiguranju izvrše sve neophodne pripreme.
„Sprovođenje ovog zakona predstavlja važnu priliku za transformaciju zdravstvenog sistema na Kosovu. Ne samo da otvara put velikom i kvalitetnom pristupu zdravstvenim uslugama našim građanima, već istovremeno omogućava i jačanje usluga u privatnom sektoru u zdravstvu... Ovakvi događaji naglašavaju važnost otvorenog dijaloga. i kontinuiranu saradnju u inspirisanju budućnosti zdravstvenog sistema Kosova.
Zakon o zdravstvenom osiguranju pruža okvir koji omogućava saradnju između aktera u javnom i privatnom sektoru, zajedno sa zakonom o zdravstvenom osiguranju u isto vreme... Zakon o zdravstvenom osiguranju stvara uslove za održivo ulaganje, unapređenje infrastrukture i poboljšano pružanje usluga u istom vreme. Partnerstvo akcionara u javnom i privatnom sektoru od suštinskog je značaja za postizanje boljeg sistema, međutim, stav je Američke komore da je pre nego što počne primena zakona važno da nadležni organi izvrše sve potrebne pripreme. , rekao je. /EO