Nova era u hirurgiji: Pacijenti će moći da ostanu budni tokom transplantacije bubrega
Ove godine se navršava 70 godina od prve uspešne transplantacije ljudskog bubrega od živog donora.
„Sve sam video“, rekao je 74-godišnji Hari Stakhaus iz Ilinoisa, koji je bio budan tokom nedavne transplantacije bubrega i dodao da nije osećao bol dok je tokom operacije razgovarao sa lekarima.
Stakhaus je otpušten samo 36 sati nakon zahvata u „Northvestern Medicine“, čiji je cilj da transplantacije obavljaju bez uobičajene rizične opšte anestezije.
Izvedena za nešto više od sat vremena, ovo je bila druga takva operacija koju je vodio Satiš Nadig, direktor Sveobuhvatnog centra za transplantaciju bolničkog sistema u Čikagu.
„Danas smo na prekretnici u transplantaciji i u mogućnosti smo da koristimo tehnologije koje imamo oko nas kako bi nas podigle na viši nivo i uvele u sledeću eru hirurgije“, rekao je Nadig za AFP.
Medicinske prednosti korišćenja spinalnog anestetika za transplantaciju bubrega – slično onome što je već rađeno tokom carskog reza – su dobro potvrđene.
Opšta anestezija zahteva intubaciju, koja može oštetiti glasne žice, odložiti funkciju creva i izazvati „maglu u mozgu“ koja traje, posebno kod starijih pacijenata.
Ali dok medicinska literatura pominje mali broj transplantacija bubrega u budnom stanju pacijenta koji sežu decenijama unazad u nekoliko zemalja, to nikada nije u potpunosti prihvaćeno, prenosi Science alert.
Ove godine se navršava 70 godina od prve uspešne transplantacije ljudskog bubrega od živog donora, ističe Nadig.
„Sada su rezultati za transplantaciju bubrega fantastični i vreme je da preispitamo paradigme kojih smo se dugo držali“, dodao je Nadig.