Progesteron depo neće se više davati trudnicama: Ginekolog za N1 o razlozima povlačenja leka sa tržišta
Lek Progesteron depo koji se koristi za sprečavanje prevremenog porođaja više neće biti na rafovima apoteka. Ginekolog Uroš Ravilić rekao je za N1 da trudnice koje su ga primale, kao deca trudnica koje su ga primale ne treba da brinu.
Direktorka Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje Sanja Radojević Škodrić rekla je da je RFZO preuzeo aktivnosti iz svoje nadležnosti kako bi pronašao zamenski lek, tačnije stavio ga na listu RFZO i sada još ostaje da Vlada Srbije tu listu odobri.
To bi značilo da će se na tržištu pojaviti zamenski lek, tačnije alternativna terapijske opcije i kako je ona kazala, trebalo bi da taj lek uskoro da postane dostupan onim ženama koje ovu terapiju moraju da primaju kako bi održavale trudnoću.
Ginekolog Uroš Ravilić rekao je za N1 da trudnice koje su primale kao i deca trudnica koje su primale ne treba da brinu.
“Pre svega zato što nema određenih simptoma koje treba pratiti, nema potrebe za nekim češćim kontrolama, niti očekujemo bilo kakve simptome koje se mogu desiti kod tih, ajde da kažemo, pacijentkinja. Samo redovne kontrole i to je sasvim dovoljno za sada”, kazao je Ravilić u emisiji “Novi dan”.
Prema njegovim rečima, o povlačenju leka obavšetene su sve bolnice, kako državne, tako i privatne kako se on više ne bi davao.
Na pitanje da li postoji alternativna terapijska opcija, ginekolog je istakao da se Progesteron depo nikada nije davao sam.
“Mi smo ga uvek davali uz druge lekove koji su imali istu ili sličnu funkciju. Tako da, da li su se davali vaginalnim putem ili su se davali oralno, nije bio jedini. Mi uvek imamo alternative, dešavalo se je ranije ili da ga nema na tržištu ili jednostavno da kod određenih pacijentkinja pribegnemo drugim metodama”, objasnio je Ravilić.
Ginekolog je naveo da su razlozi za povlačenje lek pre svega dve studije koje su rađene.
Dodao je da je prva studija rađena u dosta dugom vremenskom razdoblju od 50 godina gde su se pratile pacijentkinje koje su bile izložene delovanju leka u odnosu na one koje su primale plasibo, znači radi se o ćerkama majki koje su primale lek.
“I kod njih je u toj studiji dokazano da je mogućnost veće verovatnoće za karcinom materice, hajde kažemo, postoji, nije potvrđena. Kao i svaka studija, ona ima i određene prednosti i određene mane. Ona se radila samo na pacijentkinjama koje su primale ovaj lek, ali u obzir nisu uzimane rasa, pol i porodični, lična amneza. Tako da, kao i kod svih lekova gde postoji i tračak sumnje, on se obustavlja, što je sasvim svakako dobro u ovoj situaciji”, rekao je Ravilić.
Kako je naveo druga stvar zbog koje se povlači je efikasnost.
“Tako da je to sasvim dovoljno da mi pribegnemo nekim alternativama, a da se on više ne koristi”, zaključio je Ravilić.