Zašto Evropa toleriše Meloni i Vučića, a ne može Marin Le Pen

Datum: 08.07.2024
Podeli Tvituj

Amerika je imala Donalda Trampa, Italija ima Đorđu Meloni, a Francuska nije dobila Marin Le Pen posle drugog kruga parlamentarnih izbora. Mogućnost da njeno Nacionalno okupljanje odnese pobedu uznemirila je Evropu, a sociolog i autor knjige „Evropska krajnja desnica“ Jovo Bakić napominje da između francuske i italijanske političarke postoji jedna značajna razlika - Rusija.

Profesor Jovo Bakić je u „Iza vesti“ objasnio da je sa Trampom kao predsednikom bilo mnogo problema, ali da su institucije pravosuđa u SAD toliko jake da on nije uspeo da ih potkopa.

Kada je u pitanju Italijanska premijerka Đorđa Meloni, Bakić podseća da je ona potekla iz neofašističkog miljea, a da partija Braća Italije vuče korene iz Italijanskog socijalnog porketa.

„To je neofašistička tradicija. Kada je doišla na vlast ona je legla na rudu i unutrašnju politiku vodi kao nepomenik i spoljnu politiku vodi, takođe, kao nepomenik“, rekao je Bakić, aludirajući na predsednika Srbije Aleksandra Vučića.

Objašnjava da je Meloni „potpuno ušla u NATO priču“, što je, prema njegovim rečima, za establišment na Zapadu jedino važno.

„Njen stav prema Rusiji je vrlo pravoveran, za razliku od Le Pen. Marin je imala finansijske aranžmane sa ruskim oligarsima, oni su finansirali Nacionalno okupljanje godinama i u tom smislu na nju se gleda s nepoverenjem“, rekao je profesor Bakić.

Dodaje da bi Marin Le Pen mogla sa drugima, koji su poput mađarskog premijera Viktora Orbana bliski Vladimiru Putinu, da pomeri Evropsku uniju u tom smeru.

„A Meloni je na tragu natovske politike prema sukobu u Ukrajini i zato se na nju gleda blagonaklonim očima“, rekao je gost „Iza vesti“.

Upitan da li je predsednik Srbije Aleksandar Vučić desničar, Bakić odgovara svakako da jeste i to zato jer je „produžena ruka korporacija“.

Upitan kako to da se zapadne države bore protiv desnice u svojim redovima, dok je neguju u državama poput Srbije, profesor kaže da je to normalno.

Dodaje da je politika često licemerna i da Zapadu u Srbiji odgovara čovek koji će sprovoditi korporativne interese.

„A tamo im ne odgovara neko ko bi možda mogao da bude produžena ruka nekih drugih intersa, na primer ruskih interesa. Ovde nemaju razloga da podržavaju nekog drugog jer nepomenik izvršava sve što treba“, zaključio je Bakić.

Izvor:
Podeli vest:
Podeli Tvituj

Vesti iz iste kategorije